Góry są piękne o każdej porze roku. Nie brakuje osób, które doceniają wszystkie walory przebywania w górskim klimacie, wykorzystując każdą wolną chwilę na wyjazd w te regiony. Należy jednak mieć się na baczności, ponieważ góry – chociaż tak bardzo piękne – potrafią być również zdradliwe. Ubezpieczenie w góry Bezpiecznypowrot.pl jest obowiązkowe dla wszystkich osób, jakie planują taki wyjazd.

Czy w górach zdarzają się wypadki?

Oczywiście, że tak. Wystarczy tylko spojrzeć na statystyki, jakie publikowane są na bieżąco, aby zrozumieć, że ryzyko wypadku na górskim szlaku jest zdecydowanie większe niż w przypadku wyjazdu nad morze. Mowa tu nie tylko o amatorach górskich wędrówek, ale także alpinistach, himalaistach.

Nawet delikatne potknięcie jest w stanie sprawić, że dana osoba będzie miała trudność z powrotem do lekarza lub udaniem się do domu. W tym właśnie pomaga ubezpieczenie w góry. Tym bardziej że organizacja pomocy TOPR i GOPR w wielu krajach jest płatna. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie do tej pory jest ona darmowa. Co jednak nic tak naprawdę nie oznacza. Polisa ubezpieczeniowa jest w stanie zapewnić większy komfort, jeżeli chodzi o troskę o własne zdrowie.

Góry są piękne o każdej porze roku. Nie brakuje osób, które doceniają wszystkie walory przebywania w górskim klimacie, wykorzystując każdą wolną chwilę na wyjazd w te regiony

Zakres ubezpieczenia górskiego – co musi obejmować?

Chcąc odwiedzić region górski, nie można decydować się tylko na podstawową polisę turystyczną, ponieważ na ogół nie obejmuje ona sytuacji, jakie związane są z chodzeniem po szlakach.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry powinno obejmować dwa najważniejsze elementy:

  • koszty leczenia – zapewniają ochronę nie tylko w razie wypadku, ale także chorób, jakie pojawiają się w najmniej oczekiwanych chwilach, suma KL nie może być niższa niż 30 000 euro na terenie Europy, osoby podróżujące dalej powinny pomyśleć o zwiększeniu tej kwoty;
  • koszty ratownictwa – minimalna suma KL powinna wynieść 10 000 euro.

Góry są piękne o każdej porze roku. Nie brakuje osób, które doceniają wszystkie walory przebywania w górskim klimacie, wykorzystując każdą wolną chwilę na wyjazd w te regiony

Nie obędzie się także bez NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), assistance w podróży, jak również OC sportowe. Uwaga! Każda polisa ubezpieczeniowa wymaga zapoznania się z akapitem, co obejmuje zakres ubezpieczenia i wyłączenia. W szczególności to ostatnie. Wiele osób jest przekonanych, że ich polisa coś obejmuje, a potem czeka ich niemiłe starcie z rzeczywistością.

Górskie ubezpieczenie dla wyczynowców

Teoretycznie można powiedzieć, że polisa ubezpieczeniowa dla alpinistów i himalaistów nie różni się od tej, która dostępna jest dla amatorów górskich wędrówek. Jednak z drugiej strony – podstawowy pakiet okazać się może dla nich niewystarczający. Tym bardziej że w podstawowych pakietach ubezpieczyciele wyłączają możliwość uprawiania sportów ekstremalnych. Nawet jeżeli coś stanie się podczas zdobywania kolejnej grani, TU będzie „umywać” ręce.

Chyba że alpinista i himalaista pomyśli o tym, aby skorzystać z możliwości rozszerzonego zakresu ubezpieczenia. Takiego, które będzie obejmować także możliwość uprawiania sportów ekstremalnych.

Obecnie na rynku można otrzymać takie pakiety ubezpieczeniowe, które zostały opracowane specjalnie z myślą o tych osobach, jakie wyjeżdżają w góry. Aby móc zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa, oferta została opracowana wspólnie z Polskim Związkiem Alpinizmu. Zyskuje się dzięki temu pewność, że każdy wędrowca będzie w stanie znaleźć ofertę, która będzie dopasowana do jego indywidualnych potrzeb.

Amatorzy górskich wędrówek, specjaliści od himalaizmu i wszystkie inne osoby mogą dzięki temu czuć się pewniej. Co jednak nie oznacza, że i tak podczas pobytu w górach nie należy dbać samodzielnie także o swoje bezpieczeństwo.