Zadbaj o bezpieczeństwo swojej pracy
Jeśli chodzi o fizjoterapeutów mających własną działalność gospodarczą, to muszą mieć obowiązkowo wykupione ubezpieczenie OC. Jest to tak zwana odpowiedzialność cywilna, czyli jeśli popełnimy błąd w leczeniu. Może to skutkować wypłaceniem odszkodowania, zadośćuczynienia, a nawet renty w skrajnych przypadkach. Na takie sytuacje warto mieć odpowiednie ubezpieczenie OC dla fizjoterapeuty.
Wysokość tego ubezpieczenia jest zależna od formy prowadzonej działalności. Jeśli fizjoterapeuta działa jako podmiot leczniczy to wtedy potrzebne jest ubezpieczenie na wyższą kwotę. Gdy prowadzi się praktykę fizjoterapeutyczną, wtedy ubezpieczenie może być niższe.
Po co tak naprawdę jest potrzebne OC dla fizjoterapeuty?
Warto mieć takie zabezpieczenie, nawet gdy jesteśmy pewni swoich umiejętności i cieszymy się uznaniem wśród pacjentów. Nigdy nie wiadomo jaka sytuacja będzie miała miejsce lub na jakiego pacjenta trafimy. Gdy popełnimy błąd, nie stracimy swojego majątku na wypłatę odszkodowań.
Zresztą jeśli dany podmiot wykonuje działalność leczniczą, to ma obowiązek posiadania ubezpieczenia. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 mówi o obowiązkowym posiadaniu ubezpieczenia OC dla fizjoterapeutów, którzy zarejestrowali swoją działalność jako indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów. Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla fizjoterapeuty powinno zawierać jedną sumę gwarancyjną i obejmuje conajmniej 30,000 euro na jedno zdarzenie i 150,000 euro na wszystkie zdarzenia. Natomiast można wykupić dodatkowo dobrowolne ubezpieczenie dla fizjoterapeuty, wtedy rozszerza się zakres ochrony.
Przed czym chroni ubezpieczenie OC dla fizjoterapeuty?
Wydaje się, że zawód fizjoterapeuty to spokojny zawód, który nie niesie ze sobą większego ryzyka jeśli chodzi o leczenie pacjentów. Niestety, jak to bywa w przypadku zawodów związanych z leczeniem pacjentów i kontaktu z pacjentem, naprawdę warto pomyśleć o zabezpieczeniu. Nie mając go, możemy stracić cały majątek. Gdy wykupimy ubezpieczenie, osoba poszkodowana dostanie odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego. Jakie mogą być sytuacje problematyczne, gdzie takie ubezpieczenie się przyda? Mogą to być problemy ze zdrowiem, które wynikły z leczenia fizjoterapeuty, uszkodzenia ciała, zniszczenia na skutek używania sprzętu lub nawet samej nieruchomosci, gdzie pacjent był leczony. Takie ubezpieczenie chroni również w sytuacji, gdy fizjoterapeuta zarazi pacjenta koronawirusem, co jak wiadomo, wcale nie wydaje się taką rzadką sytuacją.
Jak widać, sytuacje są bardzo różne, a ich skutki mogą uderzać przede wszystkim w osobę, która udziela pomocy czyli w fizjoterapeutę. Koszty ubezpieczenia w skali roku nie są duże, natomiast bezpieczeństwo jakie zapewniają, jest naprawdę spore. Można poczuć się pewnie we własnym gabinecie i nie obawiać niewyjaśnionych sytuacji. Pacjenci bywają roszczeniowi i czasem wykorzystanie kruczków prawnych może nas postawić w kłopotliwej sytuacji. Można zmniejszyć takie ryzyko, właśnie za pomocą obowiązkowego OC dla fizjoterapeuty, a także dzięki dobrowolnemu OC dla fizjoterapeuty.
Co jeszcze należy wiedzieć o OC dla fizjoterapeuty?
Przepisy nakładają obowiązek podstawowego ubezpieczenia OC. Ale warto również pomyśleć o dodatkowym, dobrowolnym ubezpieczeniu. Jest ono dedykowane tym fizjoterapeutom, którzy mają już podstawowe ubezpieczenie. Rozszerzamy wówczas zakres ochrony na przykład o ryzyko przeniesienia choroby zakaźnej, udzielania pierwszej pomocy medycznej lub naruszenie praw pacjenta. Wtedy zabezpieczamy wszystkie sfery związane z leczeniem i w razie niemiłych niespodzianek, nie zostaniemy z niczym. Takie ubezpieczenie zapewnia naprawdę szkód związanych z uszkodzeniem mienia pacjenta.
Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC dla fizjoterapeuty, które obejmuje fizjoterapeutów działających jako podmioty lecznicze lub mających praktykę fizjoterapeutyczną, można wykupić dobrowolne OC. Istnieją też dodatkowe ubezpieczenia takie jak ubezpieczenie majątku firmy, ubezpieczenie ochrony prawnej i utraty dochodów na skutek nieszczęśliwego wypadku.