Jazda rowerem jest bardzo zdrowym sposobem na aktywną rekreację. Osoba regularnie jeżdżąca na rowerze nie tylko wzmacnia swoje mięśnie nóg, ale także poprawia wydolność oraz wspomaga układ krążenia. Pomimo tych licznych korzyści zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie. Chociaż czasami pomimo największych starań nie można zapobiec wypadkowi, to można m.in. zmniejszyć koszty ewentualnego leczenia. Najlepszym możliwym sposobem jest ubezpieczenie rowerzysty. W tym artykule opiszę, jakie są jego rodzaje oraz które ubezpieczenie wybrać.

Rodzaje ubezpieczeń rowerzysty

NNW dla rowerzysty

NNW, czyli następstwo od nieszczęśliwych wypadków jak sama nazwa wskazuje, jest ubezpieczeniem, którego zadaniem jest ochrona przed następstwami wypadków. Ten rodzaj ubezpieczenia obejmuje takie rzeczy jak koszty leczenia, koszty rehabilitacji oraz koszty operacji plastycznych. Oprócz tego NNW dla rowerzysty zapewnia mu świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu. Dzięki temu rowerzysta, który uczestniczył w wypadku, może ponieść minimalne koszty leczenia.

OC w życiu prywatnym

Rowerzysta powinien pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie, ale też bezpieczeństwie innych. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to zapewnia. Ten rodzaj ubezpieczenia pokrywa koszty związane z osobami, które ucierpiały z winy rowerzysty. OC rowerzysty pokrywa takie rzeczy jak potrącenie pieszego przez rowerzystę, zderzenie z innym rowerzystą lub uszkodzenie samochodu z winy rowerzysty. Jest to najważniejsze ubezpieczenie, jakie powinien wykupić rowerzysta, ponieważ może ono zostać wykupione przez osobę, która nawet nie posiada roweru, tylko np. wypożycza rowery z miejskiej wypożyczalni.

Casco dla roweru

Coraz więcej rowerzystów decyduje się na zakup drogiego, wysokiej jakości roweru. Jego zniszczenie lub uszkodzenie wiązałoby się z dużymi kosztami. Właśnie dla takich osób stworzono casco dla roweru. Takie ubezpieczenie kompensuje kradzież, zniszczenie lub uszkodzenie roweru. Należy jednak wspomnieć, że tego rodzaju ubezpieczenia nie da się wykupić dla rowerów zabytkowych oraz jednośladów wyjątkowo drogich.

Ubezpieczenie rowerowe assistance

Jest to rodzaj ubezpieczenia przeznaczony dla rowerzystów pokonujących dalekie dystanse. Ubezpieczenie obejmuje takie rzeczy jak dostęp do infolinii medycznej, transport roweru oraz rower zastępczy w razie awarii, a także zwrot pieniędzy za naprawę roweru. Dzięki tym usługom rowerzysta będzie mógł liczyć na pomoc, gdy będzie daleko od domu. Warto także wspomnieć, że ubezpieczenie obowiązuje nawet za granicą.