Lekarz jest zawodem, który jest bardzo odpowiedzialny. Pomimo praktyki, doświadczenia czy zdobytej wiedzy, każdy może popełnić błąd szczególnie w czasach, kiedy lekarze pracują zbyt wiele godzin i są przepracowani. Niewielki nawet błąd może doprowadzić do poważnych skutków, które mogą być nieodwracalne. W związku z tym w polskim prawie obowiązuje obowiązkowe ubezpieczenie lekarzy.

OC lekarzy – co wchodzi w jego skład?

Cena ubezpieczenia jest zależna od danej firmy ubezpieczeniowej oraz kwoty, na jaką lekarz chce się ubezpieczyć

Każdy lekarz musi podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową. Jeśli lekarz popełni jakiś błąd, to odszkodowanie zostanie wypłacone przez firmę ubezpieczeniową, a nie przez szpital czy samego lekarza. Istnieje możliwość wykupienia większego pakietu ubezpieczeniowego, na który decydują się przeważnie lekarze prowadzący własną działalność gospodarczą. Takie ubezpieczenie zapewnia im spokój i stabilizację finansową.

OC lekarzy w podstawowym zakresie obejmuje pokrycie kosztów leczenia lub rehabilitacji osoby poszkodowanej przez lekarza. W przypadku, gdy taka osoba nie będzie mogła pracować, to ubezpieczenie powinno pokryć koszty godziwego życia pacjenta. Zakres ubezpieczenia obejmuje szkody, które powstały na terenie nieruchomości, w której prowadzona jest działalność. Wielu lekarzy decyduje się na rozszerzenie ubezpieczenia o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Lekarz jest narażony w swojej pracy na zarażenie się wirusem lub żółtaczką, które uniemożliwią mu pracę przez jakiś czas. Wówczas będzie on mógł skorzystać z ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia oraz zapewni środki do życia w czasie niewykonywania zawodu.

Czy ubezpieczenie OC lekarzy jest drogie?


Cena ubezpieczenia jest zależna od danej firmy ubezpieczeniowej oraz kwoty, na jaką lekarz chce się ubezpieczyć. Wybierając rozszerzony pakiet, możemy liczyć na znacznie niższe koszty i korzystniejsze warunki. Istotną kwestią podczas wyboru rodzaju ubezpieczenia jest gwarantowana suma ubezpieczenia. Jej wysokość wpłynie na wysokość wypłaty odszkodowania oraz na wysokość miesięcznych składek. Najczęściej za pakiet OC lekarza należy zapłacić kilkaset złotych w skali roku. Nie jest to duża kwota, zważywszy na to, jakie korzyści przynosi ubezpieczenie.

Podczas wyboru firmy ubezpieczeniowej oraz rodzaju pakietu ubezpieczeniowego należy sprawdzić, czy wypłata odszkodowania nie obniży gwarantowanej sumy ubezpieczenia. Należy także bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Istnieją porównywarki internetowe ubezpieczycieli, które mogą pomóc w wyborze najkorzystniejszej oferty ubezpieczyciela.