Większość osób kojarzy określenie „OC” jako obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Jednak jego znaczenie jest znacznie szersze i obowiązuje także inne obszary naszego życia. Czym zatem jest ubezpieczenie OC lekarza, jakie sytuacje obejmuje i czy również jest obowiązkowe, jak w przypadku kierowców? Wszystko wyjaśniamy poniżej.
Czym jest ubezpieczenie OC lekarzy?
Choć może wydawać się tajemniczy, akronim OC oznacza po prostu Odpowiedzialność Cywilną. Dlatego też ubezpieczenie OC może obejmować dowolny obszar naszego życia: kierowanie pojazdem, pracę zawodową, wyjazd na wakacje czy nawet po prostu zabezpieczenie na wypadki zdarzające się każdego dnia. W odróżnieniu od innych polis wypłata środków nie dotyczy jednak ubezpieczonego, a osobę poszkodowaną z jego winy. Przykładem może być kierowca lub rowerzysta, na którym wymusiliśmy pierwszeństwo lub pacjent prywatnego gabinetu, który ucierpiał na skutek udzielonej przez lekarza usługi.
Jakie przypadki obejmuje ubezpieczenie OC lekarza?
Jaki jest zakres ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej dla lekarza? Obejmuje on kilka podstawowych kategorii:
- Błąd w sztuce lekarskiej. Błędy medyczne obejmują nie tylko diagnostykę pacjenta, ale mogą dotyczyć także sposobu działania, leczenia, a nawet zakresu informowania pacjenta na temat jego choroby. W każdym przypadku, oprócz odpowiedzialności cywilnej pokrywanej przez ubezpieczenie, lekarzowi grozi także odpowiedzialność karna i zawodowa.
- Naruszenie obowiązujących standardów leczenia. W trakcie diagnostyki lub leczenia może dojść do zaniedbania w zakresie uznanych w Polsce standardów. Jeśli spowoduje to straty u pacjenta, pokryte będą one z ubezpieczenia OC.
- Nieprawidłowości proceduralne. Najczęściej jest to niedopełnienie wszystkich procedur, dotyczących na przykład badań potwierdzających. Jeśli doprowadzą one do błędu w sztuce lekarskiej oraz spowodują powstanie straty po stronie pacjenta, może on ubiegać się o wypłatę odpowiedniego zadośćuczynienia w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarza.
- Zaniedbania. Nie zawsze podejmowane działania są podstawą do wypłaty odszkodowania. Równie dobrze może to być brak podjęcia pewnych kroków. Jeśli z tego powodu pacjent poniesie szkody finansowe lub zdrowotne, odpowiedzialny za to będzie lekarz, który zaniedbał swojego obowiązku lekarskiego.
Co istotne, ubezpieczenie OC działa nie tylko w przypadku wizyt pacjenta w gabinecie lekarskim, ale także tych realizowanych za pośrednictwem internetu lub połączenia telefonicznego.
Czy ubezpieczenie OC lekarza jest obowiązkowe?
Nie każde ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. O ile w przypadku kierowców brak takiej polisy karany jest grzywną, to takie samo ubezpieczenie na czas podróży lub w życiu prywatnym jest już tylko decyzją każdego z nas. Jak jest w przypadku medyków? Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza dotyczy tylko osób prowadzących własną działalność gospodarczą i określonych specjalizacji (aktualnie np. psycholodzy nie muszą wykupywać takiej polisy). Lekarze zatrudnieni w placówkach na podstawie umowy o pracę, umowę-zlecenie (https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-o-czym-musisz-pamietac-zatrudniajac-pracownika-na-umowe-zlecenie) czy też tak zwanym kontrakcie, nie muszą wykupywać obowiązkowego wariantu tej polisy. Jednak medycy prowadzący własny, prywatny gabinet muszą już wykupić ubezpieczenie OC na wypadek błędu lekarskiego, zaniedbania czy naruszenia standardów leczenia.
Obok obowiązkowych wariantów takiego ubezpieczenia, warto zapoznać się też z rozszerzoną polisą OC dla lekarzy, także tych pracujących w innych placówkach. Są one dobrym zabezpieczeniem na wypadek popełnienia błędu – a przecież nikt z nas nie jest nieomylny, prawda?