Trekking, wspinaczka lub wycieczka turystyczna – wyprawa w góry zawsze jest niezapomnianym i pasjonującym przeżyciem. Góry przyciągają swoim urokiem i tajemnicą. Jednak potrafią też być niebezpieczne i nieprzewidywalne. Dlatego w ubezpieczenie w góry – Bezpieczny Powrót powinni zaopatrzyć się nawet osoby doświadczone w wspinaczce wysokogórskiej.

Zakres ubezpieczeń górskich

Ubezpieczyciele oferują różne zakresy ochrony podczas aktywności w górach. Wspinaczka oraz trekking najczęściej uznawane są za sporty ekstremalne i podwyższonego ryzyka. Polisy obejmują między innymi następujące ryzyka:

Trekking, wspinaczka lub wycieczka turystyczna - wyprawa w góry zawsze jest niezapomnianym i pasjonującym przeżyciem

  • akcja ratunkowa;
  • koszty leczenia;
  • OC za szkody na osobie i mieniu;
  • zniszczenie, zagubienie, kradzież sprzętu i bagażu.

Każde z towarzystw ubezpieczeniowych proponuje różne sumy ubezpieczenia oraz zakresy i warunki. Warto dokładnie zapoznać się z kilkoma ofertami, aby wybrać taką, która najlepiej sprawdzi się podczas wyprawy.

Nie wszystkie polisy będą obejmowały wspinaczki zarówno w Polsce, jak i za granicą. Niektórzy ubezpieczyciele mają oferty uzależnione od miejsca aktywności górskiej. Ważną sprawą jest też zakres ochrony odnośnie do wysokości nad poziom morza. Polisa chroniąca do 3000m. n.p.m. nie będzie działała powyżej tej wysokości, trzeba o tym pamiętać podejmując decyzję o zakupie.

Co zrobić, gdy dojdzie do wypadku?


Wychodząc w góry należy pamiętać, aby mieć ze sobą dane kontaktowe do ubezpieczyciela. Najlepiej jest zapisać je w telefonie komórkowym, aby w razie wypadku móc szybko skontaktować się pod właściwy numer. Pracownik przyjmujący zgłoszenie dokładnie poinformuje o kolejnych krokach, które trzeba wykonać w danej sytuacji.

Ubezpieczyciel zawsze podejmuje starania, aby proces zgłaszania szkody oraz organizacji pomocy odbywały się sprawnie i szybko. Jeśli to tylko możliwe wszystkie badania, porady oraz leczenie odbywają się w systemie bezgotówkowym. Szkodę najlepiej zgłosić jak najszybciej. Jeśli jest to niemożliwe ubezpieczyciele zapewniają kilka dni na spokojne skontaktowanie się z działem obsługi klientów i poinformowanie o zdarzeniu.

Czy brak polisy ubezpieczeniowe to duże ryzyko?

Wypadek w polskich górach nie wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów akcji ratunkowej. Jednak, jeśli do wypadku dojdzie w trakcie wspinaczki wysokogórskiej na terenie innego kraju, poszkodowany zostanie obarczony większością kosztów. Jest to główny powód, dla którego warto zadbać o dobre ubezpieczenie podczas większych i mniejszych wypraw w wysokie góry. Nieszczęśliwy wypadek może spotkać każdego.