Radca prawny jest wolnym zawodem zaufania publicznego. Spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność, ponieważ zajmuje się on udzielaniem porad i konsultacji prawnych. Ma on również możliwość występowania w imieniu klienta w charakterze pełnomocnika przed urzędami i sądami. Osoby wykonujące ten zawód muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, które przydać się może w momencie podjęcia błędnych decyzji.

Przepisy prawne

O tym, że każdy radca prawny musi posiadać obowiązkowe OC dowodzą istniejące przepisy prawne. Szczegółowych informacji należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC radcy prawnego – iexpert.pl. Najważniejszą kwestią jest to, aby w momencie wykonywania działalności, już posiadać takowe ubezpieczenie. Wręcz można powiedzieć, że nie ma możliwości podjęcia własnej działalności gospodarczej, jeżeli radca prawny nie będzie posiadał OC. Dlaczego jest to tak ważne?

Ryzyko dla radców prawnych

Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdy radca prawny pokazuje klientowi złe rozwiązanie

Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdy radca prawny pokazuje klientowi złe rozwiązanie. W efekcie u danej osoby dochodzi do utraty sporej części pieniędzy. Jeżeli klient będzie miał dowody na to, że jego strata nastąpiła w efekcie błędnych decyzji radcy prawnego, ma prawo ubiegać się o rekompensatę finansową. Ile? Wszystko uzależnione jest od tego, z jaką dokładnie sprawą ma się do czynienia.

Niezależnie jednak od kwoty, mogłaby ona stać się dużym obciążeniem finansowym dla radcy prawnego. Szczególnie jeżeli jest on dopiero na początku prowadzenia własnej kancelarii. Nie trzeba będzie martwić się takimi kwestiami, ponieważ w tym momencie może zadziałać ochrona ubezpieczeniowa, która pozwoli na pokrycie takich strat finansowych.

Kiedy można liczyć na ochronę z OC radcy prawnego?

O wypłatę z tytułu posiadanego ubezpieczenia można starać się w następujących przypadkach:

  • naruszenie tajemnicy zawodowej, przez co niepowołane osoby dowiedziały się o wrażliwych szczegółach;
  • błędy, które wynikły ze źle sporządzonej opinii prawnej;
  • niedopełnienie obowiązku informacyjnego, przez co klient nie był świadom podejmowanych kroków, jakie miały wpływ na finalną decyzję;
  • błędy wynikłe podczas rozpraw sądowych, jak również występując w imieniu klienta przed różnego rodzaju urzędami.Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdy radca prawny pokazuje klientowi złe rozwiązanie

Jest to tylko kilka przypadków, kiedy zadziała ochrona, dzięki czemu będzie można otrzymać dodatkowe środki finansowe. Zanim umowa zostanie podpisana, zawsze należy zapoznać się z zapisami, które odnoszą się do pełnej ochrony ubezpieczeniowej. Szczególnie jeżeli mowa jest o sytuacjach, kiedy TU może odmówić wypłaty odszkodowania. Warto mieć świadomość tego, że klienci pytają o obecność OC. W ten bowiem sposób mają oni pewność co do wiarygodności z radcy, z jakim będą chcieli nawiązać współpracę.

Gdzie można kupić ubezpieczenie dla radcy prawnego?

W związku z tym, że ubezpieczenie OC należy do obowiązkowych, nikt nie powinien mieć problemu z nabyciem takiej polisy. Zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych jest w stanie przygotować dedykowaną ofertę dla radcy. Minimalna suma gwarancyjna w stosunku do jednego zdarzenia, musi wynosić równowartość w złotych 50 000 euro. Należy mieć świadomość tego. Aczkolwiek. TU doskonale zdają sobie sprawę z obowiązujących przepisów prawa i taką właśnie sumę są w stanie zaoferować swoim klientom.

Warto zadbać o to, aby spełnić ustawowy obowiązek. Składka może być zapłacona w sposób jednorazowy, ale istnieje możliwość zapłaty ratalnej.